Uchwała Nr XLIV/280/2010 Rady Powiatu w Łęcznej z dnia 5 listopada 2010 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142. poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 14 pkt 7a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240 z późn. zm.)
Rada Powiatu, uchwala co następuje:
§ 1
Uchwala się Statut Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej w brzmieniu zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Traci moc Uchwała Nr XXXVII/242/2006 Rady Powiatu w Łęcznej z dnia 29 września 2006 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Zarządu.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik nr 1
Do uchwały Rady Powiatu w Łęcznej w sprawie Statutu Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej
STATUT
POWIATOWEGO ZAKŁADU AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ
§ 1
Statut został opracowany na podstawie:
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2007 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej ( Dz. U. Nr 242 poz. 1776.)
§ 2
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej jest jednostka organizacyjną Powiatu Łęczyńskiego.
§ 3
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej ma swoją siedzibę w Łęcznej przy ul. Krasnystawskiej 52.
§ 4
- Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej jest samorządowym zakładem budżetowym.
- Podstawą gospodarki finansowej jest roczny plan finansowy obejmujący przychody i koszty zakładu. Cele i zadania Zakładu
§ 5
- Celem Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
- Do zadań Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej należy w szczególności:
- Przygotowanie poprzez rehabilitację zawodową i społeczną do życia osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w otwartym środowisku.
- Pomoc w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości osób niepełnosprawnych.
- Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi działalność wytwórczą i usługową oraz zbyt wyprodukowanych wyrobów i usług.
Organy Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej
§ 6
- Działalnością zakładu kieruje dyrektor zakładu, powołany przez Zarząd Powiatu,
- Dyrektor w szczególności:
- kieruje działalnością zakładu i reprezentuje go na zewnątrz
- sprawuje nadzór nad całością zakładu
- tworzy Zespół Programowy, w którego skład powołuje pracowników zatrudnionych w działalności rehabilitacyjno-obsługowej
- zatwierdza program rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej zatrudnionych osób zaliczanych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
- przy pomocy zespołu programowego dokonuje okresowo (nie rzadziej niż raz na pół roku) oceny efektów rehabilitacji oraz sprawności zawodowej i społecznej niepełnosprawnych pracowników
- w stosunku do pracowników zaliczanych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, którzy osiągnęli odpowiedni poziom sprawności społecznej i zawodowej, dyrektor zakładu przy pomocy zespołu programowego wraz z udziałem tych pracowników dokonuje oceny możliwości i opracowuje plan zatrudnienia ich u innego pracodawcy. Na podstawie planu rehabilitacji, dyrektor zakładu wspiera zatrudnioną osobę zaliczoną do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w poszukiwaniu nowego miejsca pracy, współpracując w tym zakresie z właściwym dla miejsca zamieszkania pracownika, starostą
- dyrektor zakładu opracowuje corocznie plan działalności gospodarczej zatwierdzony przez Organizatora, zawierający w szczególności:
- określenie rodzaju działalności wytwórczej i usługowej dostosowanej do możliwości i umiejętności zatrudnionych osób niepełnosprawnych zaliczanych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, projekt technologii z określeniem czynności i oprzyrządowania stanowisk pracy, stosownie do potrzeb zatrudnionych osób niepełnosprawnych
- plan sprzedaży
- plan ekonomiczny działalności gospodarczej
- dyrektor zakładu jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji dotyczącej realizacji planu i programów o których mowa w ust. 2. Organizacja pracy Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej
§ 7
Praca osób niepełnosprawnych odbywa się w pomieszczeniach przystosowanych do ich potrzeb. Dla prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej w Zakładzie Aktywności Zawodowej konieczne jest:
- Wyposażenie pomieszczeń produkcyjnych oraz przygotowanie stanowisk pracy niezbędnych do prowadzenia produkcji lub świadczenia usług przez osoby niepełnosprawne.
- Zabezpieczenie w surowce, materiały i narzędzia potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.
- Przystosowanie do potrzeb pracowników niepełnosprawnych pomieszczeń przeznaczonych na rehabilitację oraz pomieszczeń socjalnych.
Prawa i obowiązki pracowników
§ 8
- Pracownicy Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej mają prawo do:
- właściwego i bezpiecznego zorganizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP
- opieki osób zdrowych oraz rehabilitacji podczas wykonywanej pracy
- pomocy w przygotowaniu do życia w otwartym środowisku poprzez rehabilitację zawodową i społeczną
- pomocy w przygotowaniu osób niepełnosprawnych do pracy poza zakładem i wyrównania ich szans w nowym miejscu pracy
- pomocy w zaspokajaniu innych potrzeb, zatrudnionych osób niepełnosprawnych w ramach możliwości zakładu.
- Pracownicy Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej mają obowiązek:
- przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do współpracowników i do kierownictwa
- wykonywania poleceń przełożonych
- odpowiedzialności za własne życie, zdrowie i higienę
- dbania o własne dobro, ład i porządek w zakładzie
- zastosowania się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nie narażając siebie i innych
- stworzenia atmosfery przyjaźni i koleżeństwa w zakładzie pracy
- dbania o maszyny i urządzenia powierzone do wykonania pracy, oraz wykorzystania ich zgodnie z ich przeznaczeniem.
§ 9
- Finansowanie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej następuje:
- w ramach Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na warunkach określonych w umowie zawartej pomiędzy ?Funduszem? a ?Organizatorem?
- z działalności gospodarczej
- z dotacji przedmiotowej otrzymywanej od Marszałka Województwa lub Organizatora
- z darowizn od osób fizycznych i osób prawnych krajowych i zagranicznych
- z ulg w podatkach należnych budżetowi państwa.
Postanowienia końcowe
§ 10
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej używa podłużnej pieczątki o treści: ?Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej ul. Krasnystawska 52?
§ 11
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej przechowuje dokumenty zgodnie z odrębnymi przepisami.